lauantai 26. syyskuuta 2026

Miniloma Jerusalemissa osa 2

Torin jälkeen kävelin huonekaverini kanssa paikalle missä bussimme odotti, ja sieltä jatkoimme hotellille. Hotellimme ,Dan Jerusalem, sijaitsee Scopusvuorella, ja on arkkitehtuuriltaan mielenkiintoinen. Sisäänkäynti ja vastaanotto hotelliin sijaitsevat 6.kerroksessa, ja meidän huone, joka oli 2. kerroksessa, tuntui kuin olisi paljon korkeammalla. Kuvassa näkyy hotellin yläosaa.
Meidän hotellihuoneessa ei ollut parveketta vaan parvekkeen sijaan käynti tasanteelle, jossa otin tämän kuvan.

Hotellissa oli monta eri sisäpihaa.

Toinen sisäpiha.


Näkymä kohti uima-allasaluetta.
Tällä kertaa meillä ei ollut kolme ateriaa kuten aikaisemmilla kerroilla, joten olimme matkalla saaneet täytetyt sämpylät ,ja jokainen sitten osti torilta mitä halusi; siellä kun on paljon katuruokapaikkoja.

Kun olimme saaneet huoneet, kävimme kiertelemässä hotellin eri osia. Illallinen oli aika myöhään, joten olin aika nälkäinen kun sen aika koitti. Valtava buffet ,jossa kaikille jotain, ja kaikki oli hyvää. Ruokailun jälkeen meille oli järjestetty ohjelmaa eräässä hotellin salissa: hieman puheita ,mikä jälkeen oli vuorossa erään laulajan vuoro,mutta siinä vaiheessa olin niin väsynyt että menin nukkumaan.

Aamulla nousin tosi aikaisin,ja onneksi aamiainen myös alkoi aikaisin. 
Rakastan täkäläisten hotellien vihannesvoittoisaa buffet-tarjontaa.Tosin olin hieman pettynyt ettei tarjolla ollut ituja, kuten 2 edellisessä hotellissa.Idut tahinin kanssa on hyvää💚.

Klo 11 aikaan piti luovuttaa huoneet, minkä jälkeen oli paluumatka .Lainakoira Shadow oli loman aikana toisen omistajan vanhempien luona, ja onneksi Shadow tuotiin minulle kotiin. 
Matka Jerusalemiin oli 8-9 syyskuuta, ja 2 päivää sen jälkeen oli Rosh HaShana eli juutalainen uusi vuosi . Alkoi vuosi 5787. Supermarkettiin oli laitettu pöytä, jossa oli esillä uuteen vuoteen kuuluvia tuotteita. Kuten omenat ja hunaja:omenapaloja dipataan hunajaan, mikä symbolisoi makeaa uutta vuotta.
Viime viikolla työpaikan toimistoon oli kutsuttu kaikki Neitsyen merkeissä syntyneet, juhlimaan syntymäpäivää. Tuosta pöydästä puuttuvat pizzat ja kakut,jotka tulivat kuvan ottamisen jälkeen. Tosi kivaa että järjestivät tällaista;minulla oli syntymäpäivä Jerusalemin matkan aikana, mutten viettänyt syntymäpäivää.
Red Velvet-kakku oli hyvää. Saimme lahjankin eli lahjakortin  kosmetiikkakauppaketjuun. .

Hyvää syyskuun loppua teille.🍂🍁 Syyspäivän tasauksen jälkeen alkoi tuntua että se pahin kosteus ja kuumuus alkaa olla pian jo ohi,ja vaikka edelleenkin kuumaa ja kosteaa ,se ei kuitenkaan tunnu yhtä pahalta kuin vielä muutama viikko sitten.

5 kommenttia:

  1. Viihtyisän näköinen hotelli, ja mitkä ruokatarjoilut! Oolalaa. 😋 Harmi, kun ei tässä iässä pysty enää syömään buffeteissa samalla lailla kuin nuorempana. Tai jos syökin enemmän, niin sitten on lopun päivää ihan poissa pelistä. 🤭

    Myöhästyneet synttärionnittelut! 🥳

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Satu:Tuossa hotellissa ihastutti sen erikoinen rakenne ja ensin olin 'mitä ihmettä,sisäänkäynti 6.kerroksessa"mutta kun se rakennettu vuoren rinteelle niin ei ihme.Itse keskityn tuollaisessa buffetissa lähinnä kasvisruokaan niin ei tule niin ähky olo,enkä syö liikaa.Joo olet ihan oikeass että jos syö liikaa niin olo ei ihan paras.
      Kiitos Satu❤️

      Poista
  2. Hei Jael! Mukavan tuntuinen hotelli. Aikoinaan haaveilin päästä Jerusalemiin. Paras kaverini matkusti Jerusalemiin ja sieltä sitten johonkin kibbutsiin hedelmiä keräämään. Harmitti kun en päässyt mukaan. Hyvää syksyä!

    VastaaPoista
  3. Ihmeitä ja ihanuuksia, aivan upea loma on ollut 🌿🌻🌿🌻
    Mutta eikö ole ihmiselle tyypillistä; mieletön määrä herkkuja, mutta hän huomaa että idut puuttuvat 😀
    Red Velvet Saisipa maistaa ! ❤️

    VastaaPoista
  4. Myöhästyneet synttärionnittelut!

    Onpa erikoisen näköinen hotelli. Monia kivoja yksityiskohtia.

    Red velvet olisi maistunut!

    VastaaPoista

Vaikka näkyy että on sanavahvistus niin sen voi ihan hyvin jättää väliin,se kummittelee tuolla enkä saa sitä pois...