Jouluaattona olin kutsuttu ihanan suomalaisen S.kotiin jouluaterialle,ja siellä olikin laitettu oikein tyypillistä suomalaista jouluruokaa:oli kaikki laatikot,rosollia,glögiä,torttuja,kalaa ja pisteenä i:n päälle ihania karjalanpiirakoita.Pitkä pöytä oli täynnä ihmisiä ja tunnelma oli todella mukava:-)
![]() |
| Kuva kirkon sivuilta Eilen oli tarkoitus mennä lmmanuel-kirkon joulukonserttiin ,jossa olin viime vuonna,mutta olo oli vähän huono eilen,joten se jäi väliin. |
Perjantaina ehdin käydä täällä syntyneen,mutta Suomessa jo vuosikymmeniä asuneen hyvän ystävän sisaren ja langon luona. Lanko,vanhahko mies,maalailee tauluja,joita olohuoneen seinät olivat täynnä.Viehätyin näistä naivistisen tyylin töistä,joissa oli käytetty materiaalina erilaisia keittiöstäkin löytyviä aineksia.
Oikein hyvää tapania!



29 kommenttia:
Jouluiset tapaninpäivän terveiset sinne!
Ihanalta vaikuttaa jouluateriakokoontumisenne!
Sinullahan enemmän suomalaista joulua kuin meillä :)
Kivan näköistä ja kuuloista joulunviettoa siellä!
Hauskoja nämä taideteokset. Nuohan voisi lähettää myös ruokablogiin :)
Ai niin, tosiaan, tänään on tapaninpäivä. Olen ihanan sekaisin päivistä:) Kiva että sinulla on siellä suomalaisia ystäviä niin ei pääse liian kova koti-ikävä iskemään. Hyvänen aika miten monta ruokailijaa kerralla pöydän ääressä!
Kirkkoa ja taidettakin sait samaan postaukseen. Taas kerran monipuolinen ja värikäs käynti täällä sinun blogissasi. Hyvää tapaninpäivän jatkoa!
Söin kaapit tyhjiksi ja olo on kuin pyöriäisellä vai olisko ulkomuoto vain hieman pinkeä. Ei mahtuisi papuakaan noista hauskoista tauluista ;)
Luovia seinätauluja :)
Kaunista Tapaninpäivää sinullekin Jael!
Sooloilija:kiitos samoin! Oli tosi ihana jouluateria ja ilta.
Hannele:no tänä vuonna onkin ollut paljon kaikkea siihen liittyvää;D
Anna;oli tosi kivaa.Ja noissa tauluissa tosiaankin on syötäviä aineksia;D
Rita;näin ne päivät äkkiä menevät sekaisin.Täällä tosin ihan tavallinen arkipäivä.Onneksi on muitakin suomalaisia täällä,ja yhteistoimintaa:-) Oli tosiaankin pitkä pöytä,ja ihan täynnä!
Nuo taulut olivat kivoja mielestäni,ja kivasti käytetty eri materiaalejakin.Mukavaa tapaninpäivän jatkoa sinullekin!
Ari:hih,kai kaappeihin jotain jäi...Minä taas söin varovasti tuolla aattona,joten ei ähky olo onneksi tullut;D
Tuure:jeps,aika luovia ovat nuo taulut:-)Mukavaa Tapaninpäivää sinullekin!
Teillä oli varmasti mainio jouluinen tunnelma! Ja sait kaikkia jouluisia herkkuja. Meillä jäi tänä vuonna laatikot ja rosollit tekemättä. Menneet vuodet ovat opettaneet, että ainoastaan itse niitä olen maistelemassa. Ajattelinkin, että nyt otan vähän toisenlaisen taktiikan jouluherkkujeni suhteen. Teen niitä tästä lähtien pitkin vuotta ja nautin herkusta kerrallaan.
Kivoja taideteoksia! Toiset osaavat ilmaista itseään vaikka ohraryyneillä!
Voi siellahan olikin piiiitka poyta!
Ensi viikolla alamme mekin Arin tapaan tyhjentamaan kaappeja liiasta ruuasta.
Mukavaa loppuvuotta!
Siellähän olikin iso porukka joulupöydässä.
Joulunviettosi oli toivottavasti antoisa noin isolla porukalla!
Taulut ovat hauskoja, mutta eivät taida olla kovin kestäviä? Itse olen joskus tehnyt jotain vastaavia, tähtimakaroneja yms. ja herneitä jne. Ja taikataikinastakin. Ovat alttiita pienemmistäkin kosteusongelmista tai kuivuudesta kärsimään! Mutta niiden tekeminen on kyllä ihan mukavaa.
Kiva, kun sait kutsun joulun viettoon! Hauskoja nuo taulut, aika näpertämistä vaatii.
Tapaninpäivän tervehdys Imatralta. Taatan läppärillä on vaikea kirjoittaa. Jatkan nyt lukemista. Heippa.
Varmaan oli ihanaa saada yhdessä kokea, nauttia tuo Jouluateria..
Ihania tapanin päivän hetkiä sinulle sinne..
me melkeen uimme lumessa =)
Oli varmasti ikimuistoisen ihana joulu :))
Nuo maalaukset viehättäviä ja erikoisen niistä tekee myöskin niissä käytetyt materiaalit!
Johanna:oli todella kivasti jouluinen tunnelma tuolla.Minun täytyy nyt tässä tunnustaa,että en ole mikään laatikkojen ystävä,mutta muut jutut maistuivat hyvin:-)Kivasti oli mies keksinyt käyttää keittiön ja luonnon aineksia noissa töissään:-)
Tuula:olikin tosi pitkä pöytä! Ja hyvää loppuvuotta sinullekin!
Allu:aika suuri porukka olikin koolla,ja kivaa oli!
Marja-Leena;kivaa porukkaa oli tuolla aterialla,minkä vuoksi tunnelmakin oli mukava! Mies sanoi laittaneensa papujen ja muitten juttujen päälle paljon askartelulakkaa,jonka kuulemma pitäisi suojella hyvin kosteusvaurioilta.Ja osa noista töistä oli tehty jo vuosia sitten,ja erinomaisessa kunnossa,vaikka täällä kesäisin onkin kosteaa.
Susadim:todella olin iloinen tuosta kutsusta,! Aika paljon näpertämistä vaatii tuollainen tekniikka, mutta mies sanoi suuresti nauttivansa siitä.Tekee itsekin mieli kokeilla.
Unelma:Kiitos terveisistä ja terveisiä takaisin sinne Imatralla ja leppoisia joulunajan päiviä.
Hanne:oli kyllä mukavaa,kun oli muita suomalaisia koolla ja nauttia tuttuja ruokia. Tunnelmakin oli hyvä:-) Huh,sitä lunta on niin paljon! Eilen puhui skypessä poikani ja hänen kihlattunsa kanssa,ja kertoivat,miten paljon lunta onkaan.Tekisi mieli nähdä!
Varjo:Oli ihana emäntä joka oli laittanut kaikkia suomalaisia joulupöydän herkkuja ja kiva porukka koolla:-)Kivat nuo maalaukset ja tekee itsekin mieli kokeilla vähän käyttää keittiön kaappien aineksia tuollaiseen;D
Ihanalta kuulostaa jouluaattosi! Teitä onkin ollut iso seurue viettämässä aattoa yhdessä.
Upeita tauluja! En ole noin tehtyjä tauluja aikaisemmin nähnytkään.
Siellä kaukana jouluruoat varmasti maistuvat aika spesiaalilta. Hyvää Tapaniniltaa täältä lumen keskeltä!
Joulu on yhdessäoloa ja tuollainen ruokailuhetki isolla porukalla on mukava.
Jännät taulut, hyvin kekseliäät.
Mukavaa alkavaa viikkoa sinulle.
Voi sua onnekasta, että olet päässyt suomalaiseen joulupöytään herkutteleen.
Sulosia tauluja, voi kuvitella miten kiva tollasia on närellä. Mä tykkään aina naivistisista töistä.
Oi, jouluateriasi kuulostaa ihanan lämmintunnelmaiselta! :-) Mulle olisivat kelvanneet varsinkin tortut ja karjalanpiirakat...
Taulut ovat kerrassaan hauska idea - melkein tuli mieleen, että tuollaisiahan voisi itsekin alkaa näprätä. Mutta ehkä mulla ei kuitenkaan kärsivällisyys riittäisi, joten on varmaan parempi ihailla muiden taideteoksia! ;-)
Susanne:Oli tosiaankin iso porukka koolla,mikä oli kivaa.Ja nuo taulut olivat hauskoja..
Lumiomena:Ihan erikoisen hyviltä maistuvatkin,kun ovat täällä kaukana. Tosin söin vain ihan vähän,eikä tullut ähkyä oloa...Kiitokset terveisistä!
Arleena:Tuollaisen ison porukan kanssa olikin kiva viettää jouluaattoa! Mukavaa alkanutta viikkoa sinullekin.
Itkupilli:olin kyllä tosi iloinen,että pääsin tuonne mukaan.Emännän olen tuntenut jo ensimmäisellä kerralla täällä asuessani,nuorena,mutta nyt olin eka kerta hänen joulupöydässään. Nuo taulut ovat kivoja,tekee mieli itsekin kokeilla samaa..
Hippu:oli tosiaankin mukava tunnelma tuolla jouluaterialla:-) NOita tauluja olisi kyllä kiva näpräillä ,mutta tosiaankin on sellaista pikkutarkkaa työtä,joten siihen menee aikaa.
Varmasti ihana jouluateria.tuttuine herkkuineen.
Kivannaköisia tauluja.
Muistin sinua eilen, kun kuuntelin
Bachin Jouluoratoriota Jerusalemista.
Upeeta!Myös sinun kauniit kollaasit
hivelevät silmiäni. Onnea 2011!
27.joulukuuta 2010 20.45
Sateenkaari:oli tosi kiva ateria,hyvässä seurassa:-)
Pirita:-)Ah,oli varmaan upeaa kuultavaa! ja kiitos,toivottavasti tulee vielä monta kollaasihaastetta. Sinulle samoin hyvää uutta vuotta 2011!
Hih..luulin ensin, että Sinulla oli noin pitkä pöytä ja paljon syöjiä! Olisipa ollut hikinen aatto muuten.
Nuo taulut..luovia todella. Pitäisiköhän alkaa jostain muokata, luomulla. Menisköhän juryssä läpi? :-) Museossa töissä ollessani aikoinaan, oli vastaavanlaisia. Siellä ne näyttävät olevan vieläkin joskus esillä.
Anna:no onneksi en ollut minä emäntänä,kauhea homma,,, AIka hauskoja tosiaankin nuo taulut.Kumkvateista hän on poistanut sisuksen ja sitten kuivattanut,ja ovat kuin appelsiineja tuossa puussa. Minäkin luulen että kunnon lakkauksella kestävät pitkäänkin.
Upeita tauluja ja tosi hyvällä mielikuvituksella tehty materiaaleista! Myös joulunviettosi kuulostaa juuri sellaiselta kuin sen pitääkin olla; suomiherkkuja ja hyvää seuraa. Purrfect!
Mukavia vuoden viimeisiä päiviä sinulle ystäväin <3
Voi, olit S:llä jouluna! Huomaathan, että olen ihan pihalla, joten kyllä sultakin tahtia löytyy;-)
Lähetä kommentti